Ritualinė kakava.Kas tai?

Kas yra Kakava?
Kakava yra  žalios į pupelės panašios Theobroma kakavmedžio sėklas. Tikroji daugumos kakavos magija tampa neatpažįstamai netikra, kai ji perdirbama į šokoladą, į kurį pridėta riebalų ir cukraus. 
Skirtingai, nuo šių įprastų šokolado plytelių ar net žalių kakavos miltelių, veikliosios medžiagos ir sviestas išsaugomi ceremoninėje - apeiginėje kakavoje, o pupelės švelniai fermentuojamos ir sumalamos į sodrią pastą. 
Kad kakava būtų iškilminga, ji turi būti auginama, išdžiovinta ir paruošta taip, kad būtų išsaugotos biocheminės ir energetinės savybės. 
Ceremoninė kakava paprastai gaunama iš retos ir subtilios Criollo (laukinės / vietinės) veislės.
 Tai reiškia, kad ji turėtų būti sąžiningos prekybos, tvariai aprūpinta ištekliais ir su meile gaminama (ko tikrai nėra konditerijos pramonėje naudojama kakavos dalis).
 
Kakava kaip vaistas.
Kakava giliai maitina mūsų fizinį kūną. Jame yra daug naudingų antioksidantų, vitaminų, mineralų, mikroelementų ir neurotransmiterių, todėl riba tarp maisto ir vaistų tampa neryški.
 kakavoje yra didžiausia antioksidantų koncentracija, ir net 40 kartų didesnė nei mėlynėse ar šilauogėse.
 Smulkiose pupelėse gausu magnio, chromo, mangano, kalcio (daugiau nei karvės pieno!), cinko, vario, geležies (didžiausias augalinis šaltinis!) ir kalio, taip pat vitaminų C, E, B2, B1, B5, B3 ir B9, omega-6 riebalų rūgštys ir kt. Kakava taip pat stiprina kitų supermaisto produktų, tokių kaip vaistiniai grybai ir spirulina, poveikį.
Kakava skatina dopamino išsiskyrimą, ramina PMS simptomus, nuovargį ir depresiją. Tai vienintelis augalas, kuriame rasta anandamido – endogeninio kanabinoido, kuris patenka į nervų sistemos ląstelių kanabinoidų receptorių vietas, o tai yra žinoma kaip „palaimos cheminė medžiaga“, nes ji yra susijusi su džiaugsmo jausmu. Jame taip pat yra "laimės hormono" seratonino, taip pat nuotaiką gerinančios aminorūgšties triptofano, kuris yra būtinas seratonino gamybai organizme. Dar labiau sustiprina sukeliamą euforijos jausmą, kakavoje yra feniletilamino (PEA), žinomo kaip „meilės molekulė“, ir oksitocino, „jungiamojo hormono“. Jis žymiai padidina smegenų ir širdies kraujotaką, padidindamas protinį judrumą, sąmoningumą ir susikaupimą. Tai taip pat afrodiziakas ir energijos šaltinis, padeda stimuliuoti kepenis ir detoksikuoti mūsų fizinį (ir emocinį) kūną. Kakava veiksmingai mažina aukštą kraujospūdį ir buvo naudojama gydant aukštą cholesterolio kiekį, širdies ligas, lėtinio nuovargio sindromą, šlapimo pūslės ir inkstų sutrikimus, astmą, viduriavimą, mažą svorį, blogą virškinimą ir daugelį kitų ligų.


Kakava ir dvasingumas
Tikriausiai girdėjote apie fizinę naudą, bet jums gali kilti klausimas, ką kakava turi bendra su dvasingumu? 
Tikriausiai suvalgėte daugiau nei jums reikiamą šokolado plytelių dalį ir ne kartą buvote priblokšti dieviškų įkvėpimų ir anapusinių ryšių. 
Tačiau kakava turi ilgą ir mistinę istoriją. Nors sakralinis augalo naudojimas buvo beveik pamirštas, jis grįžta. Nors šiandien daugumai žmonių animizmo sąvoka atrodo svetima, daugelis senovės ir vietinių kultūrų laikė augalais su jais susijusias dvasias arba sąmones, sanskrito kalba vadinamas Devas. Buvo žinoma, kad tam tikri augalai, turintys didelę gydomąją naudą, yra pagrindiniai arba mokantys augalai (dabar dažnai vadinami enteogenais), įskaitant Ayahuasca, Chakruna, San Pedro, Peyote, Tobacco ir Salvia. Šias augalų devas gerbė ir su nuolankumu bei aukomis kreipėsi šamanai, ieškantys jų pagalbos gydant ir buriant. Kakava yra vienas iš šių augalų.

Istorija ir mitologija
Kakava buvo naudojama ceremoniškai tūkstančius metų ir yra giliai įsišaknijusi senovės mezoamerikietiškoje kultūroje ir mitologijoje. Pirmieji kakavos auginimo įrodymai gauti iš olmekų tradicijų maždaug prieš 4000 metų regione, šiandien žinomame kaip Meksika. Vėliau majams ir actekams kakavmedis tapo metaforiniu kanalu, kuriuo sielos galėtų keliauti tarp pasaulių. Putotos kakavos gėrimas vaidino pagrindinį vaidmenį gimimo, mirties ir atgimimo Žemėje ritualuose, o kariai jį naudojo kaip pragyvenimą, drąsą ir įtvirtinimą prieš mūšį. Kakava buvo siejama su dievais, taip pat su gydymu, vaisingumu ir ekologine harmonija. Kai kurie dvasiniai kakavos pavadinimai iš įvairių kultūrų yra „dievų maistas“, „vaivorykštės vaistas“, „širdies vaistas“, „išminties saugotojas“ ir „šventa sėkla“. Žinios, kaip paruošti, skrudinti ir spausti pupeles, iš pradžių buvo patikėtos moterims, o augalo dvasia dažnai buvo laikoma moteriška ir siejama su deive Ixcacao. Apie kakavą sklando daugybė mitų ir legendų, tačiau atrodo, kad juos visus sieja bendra gija, bylojanti apie tai, kaip žmogui nerūpestingam gamtos atžvilgiu kakava padeda atkurti pusiausvyrą ir rysį su savimi ir savo širdimi.





Šventoji Sėkla
Kakava  turėti puikų dvasinį poveikį. 
Pagarbiai vartojama siekiant pakeisti save, kakava sukuria unikalią vidinę alchemiją. Ji gali veikti kaip galingas širdį atveriantis instrumentas, sujungiantis mus su mūsų intuicija, gamtos pasauliu ir nematomu subtiliuoju pasauliu ir erdve. Tai gali parodyti mums kelią į priekį, kai jaučiamės įstrigę, pakeisti baimę į džiaugsmą, padėti atpažinti ir išlaisvinti kliūtis, modelius ir ribotumą, slypintį giliai pasąmonėje, ir subalansuoti emocinius neramumus bei rūpinimosi savimi problemas. Kakava taip pat gali pažadinti galingą kūrybinę energiją ir sustiprinti mūsų dangišką vidinį regėjimą-vizijas. Galiausiai kakava moko mus apie kosminę pusiausvyrą ir kaip pradėti gyventi labiau laikantis Visatos įstatymų ir išlaikyti balansą visame kame.

Pusiausvyros mokytojas
Kakavos medicina nori parodyti mums, kaip išgydyti save ir sukurti tvaresnius, sąmoningesnius gyvenimo kelius visų gyvų būtybių, įskaitant Žemę, labui. Yra tam tikrų ginčų dėl didelio žalios kakavos kiekio vartojimo, apsunkinant kepenis, bet tyrimai, rodo priešingai, tad naudokite švelniausiu sau būdu, jaučiant savo kūną. Kakava yra šventas augalas, todėl jį reikia vartoti pagarbiai, o ne per daug išnaudoti ar gauti priklausomybę sukeliančios energijos. 
Svarbiausia yra puoselėti subalansuotus santykius su augalu, o tai yra galinga pamoka, kurią mes, žmonės, turime išmokti ir pritaikyti plačiau.

Su meile Algimantė Gaia.