“Laukinių moterų ritualinė pirtys” ir miško maudynių meditacijos.
Senovėje pirtis būdavo ne vien vieta nuprausti kūną, palaikyti sveikatą su įvairių žolių ir vantų pagalba, bet kartu pirtyje susitikdavo šeimos nariai pabūti bei paminėti šventes. Pirtis buvo svarbi ir nepamainoma gyvenimo dalis. Ten buvo minimi įvairūs gyvenimo virsmai. Senoliai prieš mirtį paprašydavo šeimos narių pakūrenti pirtį, kad galėtų apsivalyti. Moterys gimdydavo pirtyse. Taip pat pirtis būdavo erdvė į kurią žmonės eidavo melstis. Didieji gyvenimo gyvenimo virsmai būdavo pasitinkami pirtyje: pasiruošimas santuokai, gimdymui (prausynos), gimimo diena ir kt…
Ritualinė pirtis – darnus rūpinimasis savo fizinio kūno ir vidinio pasaulio švara.
Tai galimybė pailsėti, pabėgti kažkur, arba, atvirkščiai, sugrįžti į save, į aiškų suvokimą ir vidinį žinojimą.
Pirties erdvė – kvapai, garsai, šiluma, pirties švelnus garas, gamtos prisilietimas bei žodinis vedimas leis giliai atsipalaiduoti ir pasinerti į santykį su savo autentiška savimi.
Po pirties tarsi naujai atgimstama, nuplaunama, apvaloma, kas nebereikalinga, atgyvenę, lieka tik gaivos, lengvumo pojūtis bei giluminis atsipalaidavimas.
Kaip atrodo ritualinė pirtis?
Ne tik šaltąjame metų cikle pirtis traukia pasišildyti. Visada- įvairūs skirtingi žolynai naudojami pirtyje bei medžių vantos padeda prisipildyti saulės ir gyvybės energija, širdį džiuginančia žaluma.
Nuo seno pirtin einama ne tik nuprausti kūną, bet apsivalyti visuose lygmenyse.
Tą galią iš tiesų turi pirtis jei joje leidžiamės į sakralią savo vidinę kelionę.
Šioje pirtyje, užėjus, atsisėdus, atsigulus ant plauto, laikomės tylos, tam kad pilnai pajaustume savo kūną, įsiklausytume į subtilius gamtos garsus, užuostume ne tik nosimi, bet ir siela visus mus supančius aromatus. Kiekvieną kartą pirtis vis kitokia, bet kaskart pripildanti ramybe, jog galėtume sklandžiai eiti į savus gyvenimus, savas visatas
Kiekvienoje pirtyje turime keturis užėjimus:
❇️ Pirmasis – garo ritualas, vantos švelnus prisilietimas. Meditacija su skirtingais žolynais
❇️ Antrasis – ritualas su druska. Valome kvėpavimo takus, paskatiname odos regeneraciją su savimasažu su šveitimu ir aliejais.
❇️ Trečiasis- vantų meilė ir šnaresiai/šokiai. Sąnarių, kūno šildymas vantomis, vanojimasis.
❇️ Ketvirtasis, paskutinis užėjimas šiek tiek kitoks. Jis yra ramus, maloniai šiltas, su Daina, gyvu garsu, giluminiu kvėpavimu. Šiame etape maitiname kūną, masažuojamės, ilsimės, mėgaujamės šios akimirkos būtimi. ketvirtąjį užėjimą gali lydėti muzikos garsai.
Taigi moterų pirtyse leisimės į sakralią pirties kelionę- per kvapus, lytėjimą, skonį, šnarančius bei skambančius garsus, giesmę ar sutartinę, tylą, kvėpavimą, miško meditacijas – maudynes. Stebėsime ir pažinsime save
Kviečiu atvykti ir patirti, kokia išties yra ritualinė pirtis, nes kiekvienai iš mūsų ši patirtis gali būti skirtinga, paliečianti ten, kur labiausiai reikia, atverianti, išvalanti tai, ką labiausiai reikia.
Kviečiu drauge pajusti gilesnį ryšį su pirtele, gilų dėkingumą bei pagarbą….ačiū protėviams už šias gilias paliktas tradicijas ir žinias apie pirtį, jos galią, naudą mūsų kūnui ir sielai, pagarbų jausmą ir žvilgsnį- į pirtį.
Teisinga pirtis visada atneša tik sveikatą ir darną širdyje!
Pirtyje įeina visos procedūroms, reikalingos priemonės:
- arbata, vanduo;
- iš anksto paruoštos vantos ir žolynai;
- druskos, kūno šveitikliai, aliejai, žolelių ekstraktai, bičių pikis ar medus.
Visi žino, bet prisiminti pirties taisykles verta:
- Į pirtį atvykti laiku.
- Pasiimti chalatą, gumines šlepetes, šiltas kojines, kepurę arba skarą galvai pirtyje.
- Jei manote, kad Jums reikia maudymosi aprėdų, nesivežkite pilnų ir uždarų maudymosi kostiumėlių (moterims) ,keletas lengvų ,geriausia natūralaus audinio skarų apsijuosimui.
- Prieš ir pirties metu svaiginantys gėrimai netoleruojamo ir nevartojami.
- Pagal poreikį galite įsidėti lengvų užkandžių ir gėrimų.(vanduo, mineralinis)
- Jei turite sveikatos sutrikimų ar alergijų – būtinai perspėkite.
(Jūs esate patys atsakingi už savo sveikatą ir saugumą.)
Jei kyla klausimų susisiekite 860214438 Algimantė.
Pirties ritualai galimi gimtadieniuose, festivaliuose, mergvakariuose, pagal individualius pakvietimus,
Asmeninis pirties ritualo vedimas iki 10 žmonių
280 eur.
PRAUSYNOS
Prausynų ritualas – palydėjimas į gimtį
Prausynos – apeiga, atliekama besilaukiančiai moteriai nėštumo pabaigoje, kurią pagal tradiciją savo draugei ar giminaitei rengia jau gimdžiusios moterys. Prausynų tikslas – pasiruošti gimdymui: dvasiškai apsivalyti, atsipalaiduoti, paleisti nuoskaudas, atrasti vidinę ramybę, kad gimdymas būtų sėkmingas
Gimties Virsmas – vienas iš esminių gyvenimo perėjimo ritualų. Kaip ir vestuvių, brandos, mirties atveju, taip ir gimdydama moteris bei gimstantis kūdikis išgyvena simbolinę mirtį ir atgimimą, todėl ir sakoma, kad nėščioji – viena koja karste. Kad šis virsmas būtų sklandus, reikalingi vadinamieji iniciaciniai arba perėjimo ritualai, padedantys gimdančiai moteriai išgyventi didžiulį fizinį ir psichologinį krūvį. Iniciacijos metu žmogus tarsi pereina iš vieno sąmonės būvio į kitą, patiria labai didelį psichologinį sukrėtimą, kuris iš esmės perkeičia žmogaus savastį.
Prausynų ritualo ištakos
Susirinkusios į prausynas moterys dalinasi savo gimdymų patirtimi, patarimais, kaip lengviau pereiti šį virsmą. Pagal seną paprotį patirtis ir išmintis perduodama iš kartos į kartą, iš lūpų į lūpas.
rotėviai gimdymo ritualui ruošdavosi kaip ir visiems perėjimo ritualams. Liaudies tradicijoje gimdymas prilyginamas mirčiai ir atgimimui, todėl ir čia gimdyvė turėdavo būti romi, pasiruošusi – prieš gimdymą (kaip ir ligonis prieš mirtį ir jaunoji prieš vestuves) reikėdavo su visais susitaikyti, visų atsiprašyti ir gauti palaiminimą.
Ruošiantis gimdymui buvo įprasta eiti ir į pirtį. Pirtis nuo seniausių laikų yra viena iš sakraliausių erdvių, kuriose vykdavo moterų apeigos. Pirtyje moterys ir gimdydavo. Su gimdymu pirtis siejama ir dėl to, kad čia susitinka du svarbūs pradai – vanduo ir ugnis, susiję su gimties virsmu ir nėštumu. Apie prasidėjusį gimdymą liaudyje buvo sakoma – griuvo krosnis. Krosnis, garas, kaminas, vanduo – tai vis gimdos, įsčių, gyvybės atsiradimo simboliai mūsų protėvių kultūroje.
Rytų Lietuvoje moterys prieš gimdymą eidavo į pirtį išsikaitinti, išsivanoti. Pribuvėja karštų garų vonias būsimai gimdyvei galėjo daryti ir namuose, buvo tikima, kad tai skatina lengvesnį gimdymą. Gimdyvės garinimas, kojų ir strėnų šildymas buvo vienas iš įprastų pasiruošimo gimdymui ritualų.
Svarbūs būdavo ir marškiniai, su kuriais moteris gimdydavo. Jie, tikima, įgydavo ypatingų galių kaip šventas reliktas, dalyvavęs gimties rituale. Įvyniotą į neskalbtus motinos gimties marškinius atnešdavo vaikelį į vardynas, nes buvo tikima, kad taip jį saugo dievai ir protėvių vėlės. Su tais pačiais marškiniais motina gimdydavo ir visus paskesnius savo vaikus, tad sesės ir broliai buvo vystomi į tuos pačius apsauginius marškinius savo vardynų dieną.
Prausynų ritualas šiandien
Prausynos yra paremtos senaisiais papročiais ir ritualais, jų metu aukojama deivėms, dalyvaujančioms gimties virsme – deivei Žemynai, deivei Laimai. Prausynos – tai uždaras moterų ritualas, gaivinantis senąsias moterų apeigas ir misterijas.
Prausynų ritualo metu ir šiandien einama pasikaitinti į pirtį, kurioje susirinkusios draugės sakydamos gražiausius linkėjimus prausia ir laimina gimdyvės kojas ir pilvelį. Gimdyvei šukuojami plaukai dainuojant apie deivę, sėdinčią savo krėslę, galvą šukuojančią ir suteikiančią gyvybę. Buvo tikima, kad gimdymui palengvinti reikia išpinti kasas, atidaryti visus langus ir duris, atitraukti krosnies velkę – kai atleis, tai ir paleis, sakydavo. Moterys gimdyvei dovanoja pačių išsiuvinėtus, įvairiais apsauginiais simboliais puoštus gimties marškinius, kurie tampa ją gimdymo metu saugančiu amuletu, lydinčiu ir užgimusį vaikelį į vardynų apeigą.
Prausynų ritualas, draugių linkėjimai, malda už gimdančią draugę tampa gimdyvės stiprybės šaltiniu, iš kurio ji semiasi jėgų gimties virsmo metu. Tokie ritualai svarbūs ir šiandien, nes jie tampa įgalinančia, sustiprinančia patirtimi.
Kalbant apie gimdžiusias moteris, būtų gerai, kad šioje apeigoje dalyvautų tos, kurioms gimdymas buvo lengvas. Nes ta, kuriai sunkiai sekėsi gimdyti, bijo dėl savo draugės, kad šiai viskas būtų gerai, ir kelia tam tikrą įtampą. Bet viskas pagal Jūsų išjautimą ir norą dalyvauti prausynose ir dalintis lengvomis ir geromis patirtimis.
– Negimdžiusi moteris irgi žinoma gali dalyvauti, jai tai bus didžiulė pamoka, nes kada nors ir ji bus mama.
Info surinkta internetinėse platybėse ir likusiuose rašytiniuose etnografiniuose istoriniuose šaltiniuose bei knygose apie papročius.
Susisiekite dėl prausynų ritualo švelnioje, šiltoje pirtyje ir gamtoje. +37060214438